Leirikuljetukset

Yhteiskuljetus on mukava, kätevä ja ympäristöystävällinen tapa tulla leirille, ja leiritunnelmahan alkaa jo bussissa! Kesällä 2019 yhteiskuljetuksia järjestetään Helsingistä, Tampereelta, Jyväskylästä ja Sastamalasta. Tarkemmat aikataulut, pysähdyspaikat ja hinnat löydät tämän sivun lopusta.

Leirikuljetuksiin ilmoittaudutaan etukäteen samalla kaavakkeella, jolla vastaanotatte tarjotun leiripaikan. Kuljetusmaksu ei sisälly leirimaksuun, ja se maksetaan leirimaksun yhteydessä laskulla. Kuljetushinnat pyritään pitämään mahdollisimman edullisina – tarkoituksena on ainoastaan kattaa kuljetuksista aiheutuvat kulut. Kyydillä voi mennä myös ainoastaan toiseen suuntaan. Tällöin kuljetuksen hinta on puolet mainitusta summasta.

Leiribussin aikataulu on suuntaa antava. Bussi ei välttämättä joudu pysähtymään jokaisella paikkakunnalla ja bussi saattaa olla etuajassa, joten pysäkillä on hyvä olla hyvissä ajoin. Mikäli aikataulu jostain syystä muuttuu radikaalisti, ollaan leiribussista hakijaan yhteydessä.

Linja-autossa on mukana leiriohjaaja, joka katsoo, että kaikki ilmoittautuneet saapuvat kyytiin ilmoitetuilta pysäkeiltä. Leirikeskuksessa leiriläisiä ollaan vastassa ja heidät ohjataan ilmoittautumaan toimistoon, jonka jälkeen kesäleiri voi alkaa lounaan ja mukavan ohjelman parissa!

Paluupäivänä huoltajan tai huoltajan ilmoittaman henkilön tulee olla leiriläistä vastassa hakemassa hänet pysäkiltä. Mikäli lapsi/nuori saa lähteä omatoimisesti pysäkiltä, tulee tästä ilmoittaa etukäteen yhteiskuljetukseen ilmoittautuessa.

Muutokset:
Jos olet ilmoittautumisen yhteydessä ilmoittanut lähtöpaikaksi esim. Helsingin, mutta jostain syystä haluatkin kyytiin Tikkurilasta, tulee tästä muutoksesta ilmoittaa toimistoon kesaleiriyhdistys(at)gmail.com (Viime tipan muutokset numeroon 040 033 5896).

Matkaeväät:
Kuljetukseen ei kuulu eväitä, joten leiriläiselle voi halutessaan laittaa jotakin matkustukseen sopivaa evästä mukaan. Tukevalla aamupalalla pärjää, koska perillä leirikeskuksessa odottaa maittava lounas kello 12.

Bussiaikataulu 2020

Yhteiskuljetus Helsingistä leirikeskukseen- Leirit 1, 4, 5.1 meno, ei paluukyytiä, 5.2, 6, 9.1, 9.2, 10.1 ja 10.2

Pysäkki MenoPaluuM+P hinta
HelsinkiMikonkadun tilausajopysäkki7.3016.1547
TikkurilaNeste Motorest Kehä III, Kuriiritien/Niittytien risteys8.0015.4547
Hyrylä, TuusulaHyrylän linja-autoasema8.2015.2544
JärvenpääLinja-autoasema tilausajopysäkki8.3515.1043
Jokela, TuusulaJokelan rautatieasema8.5014.5542
HyvinkääTeboil Sveitsinhovi9.0514.4040
RiihimäkiPikavuoropysäkki, liittymä 199.1514.3038
JanakkalaNeste Linnatuuli9.3014.1536
HämeenlinnaWetterhof, matkailuliikenteen pysäkki10.0013.4534
AkaaABC Toijala10.3013.1529
TampereLinja-autoasema, tilausajolaituri10.5512.5027
YlöjärviElo-kauppakeskus, Nesteen huoltoasema11.1512.3018
Länsi-Teisko
Kurun leirikeskus
Yli-Rantalantie 39, 34180 Länsi-Teisko11.4512.00

Yhteiskuljetus Jyväskylästä – Leiri 2

Pysäkki MenoPaluuM+P hinta
JyväskyläHarjukadun tilausajolaituri8.0015.3045
MuurameMuurame Shell (9-tie)8.2015.1043
KorpilahtiLinja-autoasema, tilausajolaituri8.3514.5543
JämsäLinja-autoasema, tilausajolaituri9.0514.2541
LänkipohjaLinja-autoasema, tilausajolaituri9.3014.0038
OrivesiLinja-autoasema, tilausajolaituri9.5513.3036
TampereLinja-autoasema, tilausajolaituri10.4012.5027
YlöjärviElo-kauppakeskus, Nesteen huoltoasema11.0012.3018
Länsi-Teisko
Kurun leirikeskus
Yli-Rantalantie 39, 34180 Länsi-Teisko11.3012.00

Yhteiskuljetus Sastamalasta – Leiri 3

Pysäkki MenoPaluuM+P hinta
SastamalaLinja-autoasema10.0014.1037
NokiaPirkkalaistori10.4013.3027
YlöjärviElo-kauppakeskus, Nesteen huoltoasema11.0012.3018
Länsi-Teisko
Kurun leirikeskus
Yli-Rantalantie 39, 34180 Länsi-Teisko11.3012.00

Yhteiskuljetus Tampereelta – Leirit 7 ja 8

Pysäkki MenoPaluuM+P hinta
TampereLinja-autoasema, tilausajolaituri10.4012.5027
YlöjärviElo-kauppakeskus, Nesteen huoltoasema11.0012.3018
Länsi-Teisko
Kurun leirikeskus
Yli-Rantalantie 39, 34180 Länsi-Teisko11.3012.00